Kupno samochodu to zazwyczaj jedna z poważniejszych decyzji. Wiąże się przeważnie ze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli kupujemy auto prosto z salonu, choć za dobrze utrzymany samochód używany również zapłacimy niemało. Niezależnie jednak od tego, czy kupujemy auto nowe, czy z rynku wtórnego, przed dokonaniem transakcji warto je dobrze sprawdzić. W odniesieniu do aut używanych jest to szczególnie ważne, istnieje bowiem ryzyko, że sprzedawca będzie chciał przed nami ukryć pewne niewygodne fakty dotyczące przeszłości pojazdu. Jeśli do nowej wersji wymarzonego modelu samochodu brakuje ci kilku lub kilkunastu tysięcy, a bardzo chciałbyś uniknąć zakupu auta używanego, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jakie dają kredyty pozabankowe.
Na co zwrócić uwagę kupując nowy samochód z salonu?
Mogłoby się wydawać, że zakup samochodu prosto z salonu chroni nas przed ryzykiem nabycia pojazdu posiadającego uszkodzenia lub usterki. Okazuje się jednak, że dealerzy samochodowi również próbują czasem ukryć pewne wady egzemplarza, którym akurat jesteśmy zainteresowani. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się usługa oględzin nowego samochodu przed zakupem, oferowana przez wyspecjalizowane warsztaty lub stacje diagnostyczne.
Jakie ukryte mankamenty zdarzają się najczęściej w nowych samochodach? Mogą to być na przykład pewne ubytki w wyposażeniu, takie jak zarysowane plastiki albo mechacąca się tapicerka. Część uszkodzeń powstaje w trakcie transportu samochodów od producenta do miejsca sprzedaży. Są to najczęściej drobne usterki lamp lub podwozia. Zdarzyć się mogą także rysy i zadrapania na karoserii, które w salonie maskowane są dodatkową warstwą lakieru, co niestety obniża realną wartość samochodu.
Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?
Nie da się ukryć, że zakup samochodu używanego wiąże się ze znacznie większym ryzykiem, niż ma to miejsce w przypadku kupna nowego auta. Sprzedawca operujący na rynku wtórnym może przed nami zataić między innymi to, że samochód miał wypadek albo że jest kradziony. Niestety częstą praktyką jest również ukrywanie prawdziwego przebiegu oraz złego stanu technicznego pojazdu, co narazić nas może na wypadek lub kosztowne naprawy. Pamiętajmy, że nadmierna oszczędność przy zakupie auta poskutkować może poniesieniem znacznie większych kosztów w niedalekiej przyszłości. Jeśli na przeszkodzie do nabycia lepszego modelu stoją problemy finansowe, z pomocą przyjść mogą kredyty pozabankowe.
W jaki sposób możemy więc sprawdzić rzeczywisty stan używanego auta, którym jesteśmy zainteresowani? W czasie oględzin na pewno warto zwrócić uwagę na wszelkie ślady zarysowań na szybach, zwłaszcza przedniej, a także na karoserii. Zaniepokoić nas powinny wgniecenia, szczególnie na drzwiach i zderzakach. Przyjrzeć się też warto oponom, oświetleniu i wszystkim elementom nadwozia.
Jazda próbna i sprawdzenie samochodu w warsztacie
Dobrym pomysłem na zweryfikowanie realnego stanu technicznego pojazdu może być jazda próbna. Samochód warto przetestować w różnych warunkach, w mieście i poza nim, na lepszych i gorszych drogach, a także przy różnych prędkościach.
Opłacalne może się także okazać sprawdzenie pojazdu w profesjonalnej stacji kontrolnej, gdzie dzięki zaawansowanym urządzeniom diagnostycznym zweryfikować można parametry trudne do sprawdzenia w inny sposób. W przypadku braku wystarczających środków na tego typu usługę, pomocne okazać się mogą kredyty pozabankowe.