Tutaj jesteś

Poprawa jakości i bezpieczeństwa na galwanizerni poprzez automatyzację procesów

15 czerwca 2022 Motoryzacja galwanizernia


Nakładanie powłok galwanicznych to jedne z najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia antykorozyjnego. Ze względu na wiele składników, jakie wpływają na prawidłowe wykonanie powłoki, a także uciążliwość procesu każda galwanizernia, która stawia na jakość, dąży do ograniczenia niekorzystnych czynników, oraz zoptymalizowania procesu. Najczęściej osiągane jest to poprzez automatyzację linii galwanicznych.

Na czym polega proces nakładania powłok galwanicznych

Powłoki galwaniczne nakłada się poprzez przepuszczenie pomiędzy anodą z metalu, a katodą, czyli materiałem, na który ma być nałożona powłoka prądu stałego, w środowisku roztworu, zawierającego metal nakładany (jony metali). Tworzy się w ten sposób proces elektrolizy, zapewniający trwałe powłoki metalowe o grubości od kilku do kilkudziesięciu mikronów. Powłoki te, najczęściej wykańczane tzw. pasywacją, mogą stanowić bazę pod kolejne powłoki, na przykład farbę, lub są z góry zaplanowanym technologicznie końcowym wykończeniem.

Jak pracuje galwanizernia

Galwanizernia, w której przebiega nakładanie powłok, to przeważnie pomieszczenie z szeregiem wanien galwanicznych, w których kolejno znajdują się kąpiele przeznaczone do:

  • odtłuszczania,
  • wytrawiania,
  • neutralizacji,
  • galwanizacji,
  • pasywacji,

oraz licznych płuczek i innych procesów pomocniczych. Każda z wymienionych kąpieli zawiera odpowiednie stężenia substancji chemicznych, które mają swoje określone zadania w procesie. Zmiana stężeń jest jednym z głównych czynników, wpływających na jakość powłoki. Dlatego musi być uzupełniana na bieżąco.

Elementy poddawane galwanizacji są wkładane do kąpieli. Wiąże się to z przenoszeniem dużych ciężarów w warunkach parujących substancji chemicznych, podwyższonej temperatury (niektóre kąpiele muszą być podgrzewane) oraz wszechobecnej wilgoci. Częstymi przypadkami wśród pracowników galwanizerni są: pośliźnięcia, oparzenia substancjami chemicznymi, przeciążenia lub zasłabnięcia.

Techniczne rozwiązania dla galwanizerni

Galwanizernia, która ogranicza uciążliwości pracy zatrudnionego personelu, a jednocześnie dąży do polepszenia jakości i szybkości wytwarzanej powłoki, dąży do automatyzacji procesów, poprzez zastosowanie dedykowanych dla jej potrzeb linii galwanicznych. Systemy zautomatyzowane mogą objąć wyłącznie manipulatory do przenoszenia zawieszek i bębnów galwanicznych, ale również stanowić kompleksowe wyposażenie całej galwanizerni, łącznie z automatycznym dozowaniem chemii, oraz neutralizacją ścieków. Przykłady rozwiązań właściwie zoptymalizowanych linii galwanicznych można znaleźć na stronie producenta linii galwanicznych https://wigal.pl/pl.

Sztukateria do biura

Redakcja swoimidrogami.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dostarczają wiedzę na temat logistyki, transportu, motoryzacji, pracy i zakupów. Dzielimy się profesjonalnymi poradami oraz najnowszymi trendami, które wspierają efektywne zarządzanie transportem, rozwojem kariery oraz optymalnym podejściem do zakupów. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z innowacjami i wyzwaniami w tych dziedzinach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?