Tutaj jesteś

Na czym polega praca kuriera?

8 maja 2021 Transport praca kuriera


Wielu młodych ludzi poszukuje pracy. Widząc często ogłoszenia informujące o naborze na stanowisko kuriera, zastanawiają się, czy warto złożyć CV. Wydaje się bowiem, że praca kuriera w profesjonalnej i popularnej firmie przewozowej nie stanowi dużego wyzwania. To przecież tylko transportowanie paczek z jednego punktu do drugiego. Tymczasem jest to dość trudna i wymagająca harówka.

Jak można zostać kurierem?

Zanim opiszemy, na czym polega praca w takiej firmie, najpierw wyjaśnimy inne kwestie. Warto więc zacząć od tego, kto faktycznie powinien wybrać zawód kuriera. Po pierwsze osoba, która chce zarabiać w ten sposób, musi mieć prawo jazdy. Jednak to nie są jedyne wymagania. W trakcie procesu rekrutacyjnego, pracodawca zwraca także uwagę na cechy charakteru. Najważniejsza jest oczywiście odpowiedzialność i odporność na stres. Kurier przejmuje opiekę nad zawartością przesyłki. Nie może dopuścić do jej zniszczenia albo zgubienia. Musi także odpowiednio zabezpieczyć pieniądze, które otrzyma od klienta płacącego za zamówiony towar. Nie bez znaczenia będzie również siła fizyczna. Niektóre paczki są ciężkie i trzeba je przenosić.

Jak ogólnie wygląda praca kuriera?

Człowiek na takim stanowisku musi wcześnie wstawać. Około godziny 7:00 udaje się do sortowni w celu odebrania paczek. Później ładuje je na samochód i wyrusza w daleką trasę (może być ona ustalana samodzielnie). Godziny pracy są co prawda bardzo elastyczne, ale wadą jest ciągły pośpiech. Z drugiej jednak strony, im więcej paczek młody kurier rozwiezie, tym szybciej skończy. Niestety, po drodze (do pokonania są setki kilometrów) czekają na niego różne przykre niespodzianki. Należą do nich m.in.: uciążliwe korki oraz nieoczekiwane kłopoty z autem.

Praca kuriera – zarobki

Na koniec przejdźmy do pensji kuriera. Zarobki zależne są od danego województwa, wielkości miasta, a nawet od samych dostarczanych przesyłek. Wypłata za miesiąc pacy może wynieść od 2000 zł (taka stawka jest np. na Podkarpaciu) do 2500 zł. Oczywiście mowa o kwocie netto, a nie brutto. Czasem jest także inna opcja zatrudnienia. Mianowicie chodzi o sytuacje, kiedy osoba ubiegająca się o stanowisko kuriera ma swój samochód i otworzyła własną działalność gospodarczą. Wtedy może ona liczyć na jakieś dodatki związane z wagą paczki. Zarobi więcej, ale dopiero po upływie wielu miesięcy. Wcześniej musi jednak cierpliwie wykonywać pracę i zdobywać doświadczenie, nie przejmując się dużym zużyciem paliwa oraz kosztami dotyczącymi eksploatacji auta czy opłacania składek.

Przyciemnianie szyb - jakie są przepisy w Polsce?

Redakcja swoimidrogami.pl

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy dostarczają wiedzę na temat logistyki, transportu, motoryzacji, pracy i zakupów. Dzielimy się profesjonalnymi poradami oraz najnowszymi trendami, które wspierają efektywne zarządzanie transportem, rozwojem kariery oraz optymalnym podejściem do zakupów. Nasze artykuły są cennym źródłem informacji dla każdego, kto pragnie być na bieżąco z innowacjami i wyzwaniami w tych dziedzinach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?